Skip to content

72 Maine StreetToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2022

Property Information

Block233.13
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,169
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
53%
Improvement Value:$115,300
47%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,469+5.2%
2024$4,246-3.6%
2023$4,406+0.4%
2022$4,387+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 10270, Page 1367

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4929, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1969