Skip to content

83 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block233.13
Lot127
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,766
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
33%
Improvement Value:$233,700
67%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,372+5.3%
2024$6,053+8.7%
2023$5,568+0.4%
2022$5,544+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,766DeedBook 17162, Page 134Recorded6/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 1968