Skip to content

91 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block233.13
Lot129
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,730
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
37%
Improvement Value:$205,300
63%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+5.3%
2024$5,631+17.8%
2023$4,779+0.4%
2022$4,758+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 17085, Page 892Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 15333, Page 773

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 4893, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1970