Skip to content

40 Maine StreetToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Apr 11, 1997

Property Information

Block233.13
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage884
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
66%
Improvement Value:$68,400
34%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,688+5.3%
2024$3,504-12.1%
2023$3,987+0.4%
2022$3,969+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5460, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1954