Skip to content

46 Maine StreetToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2001

Property Information

Block233.13
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,858
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
62%
Improvement Value:$141,900
38%
Total Assessment$371,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,776+5.3%
2024$6,438-10.2%
2023$7,172+0.4%
2022$7,140+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4110, Page 704