Skip to content

104 Larch DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block233.15
Lot138
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,226
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$252,100
72%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,328+5.3%
2024$6,012+17.4%
2023$5,121+0.4%
2022$5,098+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,226DeedBook 19756, Page 912Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,226DeedBook 18622, Page 597Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 16101, Page 549Recorded6/8/2015

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 13972, Page 1776

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4915, Page 208

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3746, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1968