Skip to content

4 Larch CourtToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Aug 1, 1986

Property Information

Block233.16
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,192
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
40%
Improvement Value:$164,400
60%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,963+5.3%
2024$4,715-1.7%
2023$4,796+0.4%
2022$4,775+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4450, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1965