Skip to content

12 Larch CourtToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2022

Property Information

Block233.16
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,063
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
30%
Improvement Value:$245,200
70%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+5.3%
2024$6,079+16.7%
2023$5,208+0.4%
2022$5,185+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 13561, Page 1817

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12049, Page 672

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10196, Page 383

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4809, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1966