Skip to content

31 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block233.16
Lot147
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,756
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
22%
Improvement Value:$411,500
78%
Total Assessment$527,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,611+22.5%
2024$7,848+18.8%
2023$6,607+0.4%
2022$6,578+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,756DeedBook 19779, Page 943Recorded9/3/2024

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,756DeedBook 19676, Page 1957Recorded5/8/2024

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 14210, Page 1599

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 11315, Page 643

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4159, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1960