Skip to content

25 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
May 22, 2001

Property Information

Block233.16
Lot149
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,588
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
41%
Improvement Value:$178,900
59%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,482+5.2%
2024$5,209-4.0%
2023$5,426+0.4%
2022$5,402+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 10412, Page 194

Property Sale

Sale
$38,200
DeedBook 3857, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1959