Skip to content

11 Larch CourtToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 24, 2011

Property Information

Block233.16
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,512
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$193,300
66%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,307+5.2%
2024$5,042-0.2%
2023$5,051+0.4%
2022$5,029+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14966, Page 625

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5223, Page 271

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4733, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1967