Skip to content

62 Mount LaneToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$94,500
Last Sale Date
Dec 21, 1998

Property Information

Block233.16
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,512
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
32%
Improvement Value:$201,400
68%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,419+5.3%
2024$5,148+1.3%
2023$5,083+0.4%
2022$5,061+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 5652, Page 388

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4966, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1966