Skip to content

66 Mount LaneToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 26, 2021

Property Information

Block233.16
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,244
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
36%
Improvement Value:$180,500
64%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,147+5.3%
2024$4,890+6.1%
2023$4,609+0.4%
2022$4,589+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 11787, Page 1660

Property Built

Built

Year Built: 1967