Skip to content

76 Larch DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block233.17
Lot151
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,392
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
26%
Improvement Value:$266,300
74%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,528+5.3%
2024$6,202+16.5%
2023$5,326+0.4%
2022$5,302+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5273, Page 583

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 4980, Page 194

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4620, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1968