Skip to content

64 Larch DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block233.17
Lot154
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,228
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
39%
Improvement Value:$153,700
61%
Total Assessment$251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,586+5.3%
2024$4,357-2.9%
2023$4,489+0.4%
2022$4,469+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$299,900
Sq Ft1,228DeedBook 18468, Page 1189Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 11185, Page 287

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5079, Page 754

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 3623, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1966