Skip to content

56 Larch DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2008

Property Information

Block233.17
Lot156
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,222
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
46%
Improvement Value:$120,500
54%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,090+5.2%
2024$3,886-9.0%
2023$4,269+0.4%
2022$4,250+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$242,400
DeedBook 13773, Page 1684

Property Sale

Sale
$231,900
DeedBook 12290, Page 1596

Property Built

Built

Year Built: 1965