Skip to content

52 Larch DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block233.17
Lot157
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,591
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
41%
Improvement Value:$145,100
59%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,466+5.3%
2024$4,243-2.7%
2023$4,359+0.4%
2022$4,340+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965