Skip to content

1851 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Date
Oct 31, 1991

Property Information

Block233.17
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,520
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$798,000
77%
Improvement Value:$243,600
23%
Total Assessment$1,041,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,978+5.3%
2024$18,030-28.9%
2023$25,367+0.4%
2022$25,255+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4969, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1960