Skip to content

88 Bark StreetToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block233.18
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,843
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
33%
Improvement Value:$237,300
67%
Total Assessment$355,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,474+5.3%
2024$6,150+2.8%
2023$5,983+0.4%
2022$5,956+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 11023, Page 1779

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5326, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1973