Skip to content

94 Bark StreetToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block233.18
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,036
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
30%
Improvement Value:$286,000
70%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,397+5.3%
2024$7,028+4.8%
2023$6,707+0.4%
2022$6,678+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,036DeedBook 19110, Page 404Recorded7/22/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5077, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1973