Skip to content

119 Baywood DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block233.18
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,139
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$255,000
72%
Total Assessment$353,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,432+5.3%
2024$6,110+6.0%
2023$5,765+0.4%
2022$5,740+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973