Skip to content

87 Almond DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$45,500
Last Sale Date
Jul 3, 1978

Property Information

Block233.22
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,832
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
34%
Improvement Value:$227,700
66%
Total Assessment$343,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,012+5.5%
2024$5,699+0.6%
2023$5,665+0.5%
2022$5,639+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 3731, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1972