Skip to content

85 Bark StreetToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block233.23
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,044
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
35%
Improvement Value:$231,800
65%
Total Assessment$355,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,233+5.5%
2024$5,909+3.0%
2023$5,735+0.5%
2022$5,709+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974