Skip to content

94 Westwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 17, 1988

Property Information

Block233.23
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,392
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
33%
Improvement Value:$187,700
67%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+5.3%
2024$4,842+7.7%
2023$4,494+0.4%
2022$4,474+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4674, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1973