Skip to content

92 Westwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Date
Feb 23, 2006

Property Information

Block233.23
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,062
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
22%
Improvement Value:$326,600
78%
Total Assessment$418,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,627+5.3%
2024$7,246+4.1%
2023$6,962+0.4%
2022$6,931+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13097, Page 1341

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 11994, Page 1730

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4816, Page 984

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4657, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1974