Skip to content

90 Westwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block233.23
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,464
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
26%
Improvement Value:$268,000
74%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,559+5.3%
2024$6,232+24.7%
2023$4,999+0.4%
2022$4,976+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 16580, Page 1426Recorded11/28/2016

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12037, Page 616

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5077, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1973