Skip to content

124 Sherwood LaneToms River, NJ 08754

Built 1973

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
May 31, 2007

Property Information

Block233.23
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,063
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
27%
Improvement Value:$254,100
73%
Total Assessment$348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,342+5.3%
2024$6,026+14.3%
2023$5,271+0.4%
2022$5,248+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 13666, Page 1765

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 10702, Page 661

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5168, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1973