Skip to content

126 Sherwood LaneToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block233.23
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,464
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
27%
Improvement Value:$259,300
73%
Total Assessment$355,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,474+5.3%
2024$6,150+25.9%
2023$4,886+0.4%
2022$4,865+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000
Sq Ft1,464DeedBook 17835, Page 188Recorded3/26/2020

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 15925, Page 773Recorded10/27/2014

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 13324, Page 746

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5079, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1973