Skip to content

128 Sherwood LaneToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block233.23
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,986
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
23%
Improvement Value:$309,400
77%
Total Assessment$403,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,100+5.5%
2024$6,733+12.9%
2023$5,965+0.5%
2022$5,938+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973