Skip to content

179 Christian CourtToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$168,575
Last Sale Date
Dec 7, 1989

Property Information

Block233.24
Lot26.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,552
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
41%
Improvement Value:$190,700
59%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,843+5.3%
2024$5,551-0.7%
2023$5,593+0.4%
2022$5,568+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$168,575
DeedBook 4804, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1989