Skip to content

22 Shasta LaneToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block233.24
Lot26.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,240
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
22%
Improvement Value:$325,900
78%
Total Assessment$417,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,614+5.3%
2024$7,234+6.3%
2023$6,802+0.4%
2022$6,772+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5597, Page 192

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 4750, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1989