Skip to content

50 Brand RoadToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block233.24
Lot27.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,632
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
56%
Improvement Value:$163,400
44%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,730+5.2%
2024$6,394+10.3%
2023$5,797+0.5%
2022$5,770+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,632DeedBook 18670, Page 1385Recorded9/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1952