Skip to content

31 Shasta LaneToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 10, 2018

Property Information

Block233.24
Lot33.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,695
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
30%
Improvement Value:$240,600
70%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,242+5.3%
2024$5,930-1.5%
2023$6,018+0.4%
2022$5,991+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,695DeedBook 17241, Page 99Recorded9/17/2018

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12528, Page 874

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4537, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1987