Skip to content

145 Mello LaneToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 30, 1990

Property Information

Block233.24
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,569
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
33%
Improvement Value:$213,700
67%
Total Assessment$319,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,825+5.3%
2024$5,534+2.6%
2023$5,393+0.4%
2022$5,369+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4865, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 4566, Page 946