Skip to content

26 Shasta LaneToms River, NJ 08753

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$603,000
Last Sale Date
Aug 6, 2025

Property Information

Block233.24
Lot4.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,996
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
25%
Improvement Value:$284,900
75%
Total Assessment$380,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940+5.3%
2024$6,593-1.0%
2023$6,660+0.4%
2022$6,630+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$603,000
Sq Ft1,996DeedBook 20097, Page 430Recorded8/11/2025

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5459, Page 906

Property Sale

Sale
$154,996
DeedBook 4552, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1987