Skip to content

131 Sherwood LaneToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Sep 5, 2003

Property Information

Block233.25
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,082
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
25%
Improvement Value:$280,400
75%
Total Assessment$372,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,785+5.3%
2024$6,446+7.9%
2023$5,975+0.4%
2022$5,949+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 11662, Page 56

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3566, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1973