Skip to content

101 Bark StreetToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block233.25
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,884
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
26%
Improvement Value:$284,600
74%
Total Assessment$384,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,007+5.3%
2024$6,657+5.1%
2023$6,332+0.4%
2022$6,305+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$302,000
Sq Ft1,884DeedBook 17689, Page 378Recorded11/20/2019

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 16200, Page 1715Recorded9/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1973