Skip to content

103 Bark StreetToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block233.25
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,417
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
38%
Improvement Value:$178,900
62%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,227+5.3%
2024$4,966+2.3%
2023$4,856+5.9%
2022$4,585+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000
Sq Ft1,417DeedBook 18180, Page 761Recorded12/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1975