Skip to content

129 Shasta LaneToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$99,900
Last Sale Date
Sep 18, 2000

Property Information

Block233.26
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,105
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
41%
Improvement Value:$151,100
59%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,684+5.2%
2024$4,450+8.0%
2023$4,122+0.4%
2022$4,104+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 10198, Page 1396

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 4511, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1974