Skip to content

114 Westwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Feb 29, 1984

Property Information

Block233.27
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,829
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
27%
Improvement Value:$273,000
73%
Total Assessment$373,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+5.3%
2024$6,457+4.2%
2023$6,197+0.5%
2022$6,169+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4187, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1976