Skip to content

304 Lynwood PlaceToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block233.27
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,515
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
28%
Improvement Value:$276,900
72%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,976+5.3%
2024$6,628+2.6%
2023$6,457+0.4%
2022$6,429+27.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 16670, Page 544Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 15796, Page 324Recorded5/2/2014

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 11216, Page 1557

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5424, Page 258

Property Sale

Sale
$35,990
DeedBook 3612, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1977