Skip to content

180 Maine StreetToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 8, 2000

Property Information

Block233.28
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,168
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
30%
Improvement Value:$257,100
70%
Total Assessment$369,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,725+5.3%
2024$6,389-0.1%
2023$6,395+0.4%
2022$6,367+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 10168, Page 1518

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5464, Page 506

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 4760, Page 837

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4508, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1983