Skip to content

100 Circle DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block233.28
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,420
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
30%
Improvement Value:$337,300
70%
Total Assessment$481,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,769+5.3%
2024$8,331+7.3%
2023$7,764+0.4%
2022$7,730+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,420DeedBook 19222, Page 599Recorded11/10/2022

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 12803, Page 893

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 10211, Page 52

Property Sale

Sale
$113,520
DeedBook 4359, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1985