Skip to content

104 Circle DriveToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
May 30, 2013

Property Information

Block233.28
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,385
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
21%
Improvement Value:$391,400
79%
Total Assessment$493,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,990+5.3%
2024$8,541-2.2%
2023$8,736+0.4%
2022$8,697+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 15554, Page 293

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 13735, Page 1458

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5092, Page 143

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 4802, Page 317

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4208, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1984