Skip to content

89 Circle DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2009

Property Information

Block233.28
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,816
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
28%
Improvement Value:$270,500
72%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,860+5.3%
2024$6,517+0.5%
2023$6,485+5.0%
2022$6,175+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4869, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$86,600
DeedBook 4224, Page 578