Skip to content

98 Venus LaneToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block233.28
Lot52.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,366
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
21%
Improvement Value:$391,200
79%
Total Assessment$495,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,023+5.3%
2024$8,572+8.1%
2023$7,929+3.7%
2022$7,643+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$669,900
Sq Ft2,366DeedBook 19262, Page 1381Recorded12/29/2022

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,366DeedBook 18051, Page 1530Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 5228, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1994