Skip to content

97 Venus LaneToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$361,000
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block233.28
Lot53.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,194
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
20%
Improvement Value:$453,200
80%
Total Assessment$563,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,262+5.3%
2024$9,749+3.0%
2023$9,467+0.4%
2022$9,426+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$361,000
DeedBook 12373, Page 807

Property Sale

Sale
$145,475
DeedBook 4520, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1986