Skip to content

101 Westwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Jul 31, 1989

Property Information

Block233.28
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,726
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
34%
Improvement Value:$248,500
66%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,610+5.5%
2024$6,267+18.3%
2023$5,296+0.5%
2022$5,271+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4778, Page 838

Property Sale

Sale
$38,690
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975