Skip to content

124 Westwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block233.29
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,784
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
39%
Improvement Value:$198,000
61%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,867+5.3%
2024$5,574+1.9%
2023$5,471+0.4%
2022$5,447+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,784DeedBook 19120, Page 152Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 17148, Page 697Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 13859, Page 968

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4454, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1983