Skip to content

140 Brand RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Apr 29, 2015

Property Information

Block233.29
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,432
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
32%
Improvement Value:$203,600
68%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,422+5.3%
2024$5,151+4.3%
2023$4,939+0.4%
2022$4,917+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 16136, Page 1991Recorded7/17/2015

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 4556, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1984